Bilgi üniversitesi “Yeryüzünde Bir Gün” adlı küresel filmin ilk gösterimine ev sahipliği yapıyor
Yazar: editör | Tarih: 10 Nis, 2012 | Saat: 11:33 AM | Kategori: Kültür/Sanat, Ulaşım | Yorum: 0 Yorum

bilgi universitesi yeryuzunde bir1 Bilgi üniversitesi “Yeryüzünde Bir Gün” adlı küresel filmin ilk gösterimine ev sahipliği yapıyor

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın desteğiyle gezegenimiz üzerindeki her ülkede tek bir gün içinde çekilmiş kareleri içeren “Yeryüzünde Bir Gün” adlı küresel filmin ilk gösterimine ev sahipliği yapıyor.

BİLGİ, Santral Kampüsünde film gösterimi ile aynı anda tüm güne yayılan ve gençlerin, öğrencilerin ve tüm çevre duyarlılarının katılacağı bir de Gençlik ve Yeryüzü Şenliği düzenliyor. Eyüp Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen “Gençlik ve Yeryüzü Şenliği”nde tüm katılımcılar, STK temsilcileri ile buluşacak, konserler ve çeşitli aktiviteler eşliğinde Yeryüzü Günü’nü kutlayacaklar.

22 Nisan 2012 Yeryüzü Günü kapsamında tüm dünya ile aynı anda BİLGİ’de gösterilecek olan “Yeryüzünde Bir Gün” filmi, aynı isimli platformun tüm dünyaya yaptığı çağrı ile dünyanın her köşesindeki insanlar tarafından 10.10.2010 tarihinde kayda alınmış yaşam karelerinden oluşuyor.

Türkiye, Arjantin, Bangladeş, İsrail, Rusya, Japonya gibi çok sayıda ülkeden görüntülerin yer aldığı film, insanlığın birbirine nasıl bağlı olduğunu, gezegen üzerinde sadece tek bir günde bile sayısız insan hikâyesi yaşandığını gözler önüne seriyor.

Herkesin katılımına açık olan etkinlikler ücretsiz gerçekleşecek.

Prömiyer: “Yeryüzünde Bir Gün”/“Gençlik ve Yeryüzü Şenliği”
Tarih: 22 Nisan 2012, Pazar
Program: 11.00: Gençlik ve Yeryüzü Şenliği: Konserler ve sivil toplum buluşması
13.30: Yeryüzünde Bir Gün, film gösterimi, Dünya Prömiyeri
Yer: İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü

Yeryüzünde Bir Gün projesi hakkında
Eylül 2008’de küresel bir çevrimiçi topluluk olarak kurulan Yeryüzünde Bir Gün, 10 Ekim 2010’da (10/10/10) 24 saatlik bir zaman dilimi içinde tüm dünyadan katılımcıların çektiği görüntülerden oluşan uzun metrajlı bir film ve eşsiz bir “video zaman kapsülü” meydana getirmeyi hedefleyen bir medya projesi. Kurucu/Yönetmen Kyle Ruddick ve Eş-Kurucu/Baş-Yapımcı Brandon Litman projeyi ortak bir arşiv olarak hayata geçirip katılımcıların dünyayı yorumlama şekillerini aktarmak üzere çektikleri görüntüleri kullanma ve kurgulamaya olanak sağlayan bir yapı kurdular. Yeryüzünde Bir Gün aynı zamanda önemli sosyal sorunları belgelemek amacıyla her yıl çok sayıda sivil toplum örgütü ile yakın bir işbirliği içinde çalışarak küresel ölçekte işbirliği projeleri gerçekleştiriyor. Daha ayrıntılı bilgi için www.OneDayOnEarth.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Hakkında -Yorum Yaz

XHTML: Kullanabileceğin etiketler <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>