Pegasus’un yurtiçi uçuşlarda pazar payı yüzde 24
Yazar: editör | Tarih: 13 Nis, 2012 | Saat: 01:50 PM | Kategori: Ajansın Seçtikleri, Gündem | Yorum: 0 Yorum

pegasus Pegasus’un yurtiçi uçuşlarda pazar payı yüzde 24

Yurt içinde ve yurt dışında toplam 51 noktaya uçan Pegasus’un 20. yurt içi uçuş noktası Şanlıurfa oldu. Pegasus İstanbul ile Şanlıurfa arasında ilk aşamada haftada karşılıklı 4 seferdüzenleyecek. Şanlıurfa seferlerine 2 Nisan’da başlayan Pegasus Pazartesi, Perşembe ile Cumartesi günleri saat 07.30’da, Salı günleri 22.05’te Şanlıurfa’dan İstanbul’a uçarken,İstanbul’dan Şanlıurfa’ya da Pazartesi, Perşembe ve Cumartesi günleri saat 05.35’de ve Salı günleri 20.10’da sefer yapacak.

Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, Pegasus’un yurtiçihatlarda Pazar payının yüzde 24’e ulaştığını, yakında açıklayacakları 2016-2024 dönemi yatırım programıyla sektörde yeni bir rekabet getireceklerini belirterek “Bu programla sektörü biraz daha hırpalayacağız” dedi. Şimdiye kadar 3.2 milyardolar yatırımla 30 uçağa ulaştıklarını ifade eden Sabancı, Türkiye’nin en gençuçak filosuna sahip olduklarını kaydetti.

“REKABETTEN TÜKETİCİ KAZANÇLI ÇIKACAK”

Pegasus’un yeni uçuş hattını tanıtmak için Şanlıurfa’ya düzenlenen gezidekonuşan Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, “Şu ana kadar Şanlıurfa’ya tekel olan tek bir havayolu uçu düzenliyordu. Şimdi biz buraya rekabeti getirdik. Gittiğimiz her noktaya fiyat avantajları getiriyoruz. Buraya tek bir havayolu uçtuğunda ortalama fiyat 229 TL idi. Pegasus’la birlikte bu fiyat 149 TL’ye kadar düştü. Pegasus olarak biz de ortalama 78 TL’ye uçuracağız. Şu an buraya dört gün olan haftalık uçuşlarımızı kısa sürede haftanın yedi gününe çıkaracağız. Bu rekabetten hem tüketici kazanacak hem de biz kazanacağız” dedi. Ekim ayında Şanlıurfa-İzmir seferlerine de başlayacaklarını belirten Sabancı “ Antalya destinasyonu için de ciddi talep alıyoruz. Kısa süre sonra bu noktaya da seferlere başlayacağız” diye konuştu.

“PAZAR PAYINDA YÜZDE 24’E ULAŞTIK”

Pegasus olarak 6 yılda 32.8 milyon tarifeli yolcu taşıdıklarını kaydeden Sabancı, performanlarıyla ilgili olarak şunları söyledi:

“2005’ten bu yana 25 milyon 230 bin 715 misafirimizi 100 TL’nin altında, 9 milyon 786 bin misafirimizi ise 50 TL’nin altında fiyatlarla uçurduk. 2011 yılında Avrupa’nın en hızlı büyüyen havayolu şirketi olduk. 2012 yılının ilk 3 ayını geride bıraktığımız bugünlerde iç hatlardaki pazar payımız yüzde 24’e, dış hatlardaki pazar payımız da yüzde 10’a yükseldi. Sektör yurtiçi hatlarda geçen yıl yüzde 15 büyürken, biz yüzde 42 büyüdük. Yurtdışı hatlarda ise sektörde bu rakam yüzde 12 iken,biz yüzde 26 büyüme gerçekleştirdik. Pazar payımız kurulduğumuz 2005 yılında yüzde 1 iken, şimdi yüzde 24’e ulaştı. Pazar payında sektörde var olan Tekel’in yarısına ulaştık. Tekelle mücade kolay değil ama heyecanlı. Ama biz bu heyecanı yaşayacak kadar genciz.”

Hakkında -Yorum Yaz

XHTML: Kullanabileceğin etiketler <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>