Hız tutkunlarına seyahat
Yazar: editör | Tarih: 2 May, 2012 | Saat: 05:06 PM | Kategori: Teknoloji | Yorum: 0 Yorum

Sesin 5 kati hizinda seyahat.pjpeg  Hız tutkunlarına seyahat

İngiliz basınına göre Skylon isimli araç sesin 5 katı hızla 30 km yükseğe tırmanarak, Dünya atmosferinden dışarıya seyahat edebilecek.

Merkezi Oxfordshire’daki Culham’da bulunan Reaction Engines Limited (REL) firmasında geliştirilmekte olan yeni motor normal bir jet motoru gibi çalışırken, gerektiği anda roket motoru konumuna getirilebilecek.

Hava aracı havalandığında başta havadaki oksijeni toplayan “nefes alma” konumunda çalışan motor, bunu sıvı helyum ile sıfırın altında 140 santigrat dereceye kadar soğuttuktan sonra tanklarındaki sıvı hidrojenle birleştirerek, yükseklere ve uzaya çıkmak için itici güç olarak kullanıyor.

Havacılık ve uzay tarihinde devrim yaratması beklenen yeni motorun İngiltere’deki Farnborough Uluslararası Havacılık Fuarı’nda tanıtılması bekleniyor.

Uzmanlar, şu anda sesin 5 katına ulaşan hızda (Mach 5) sürtünmenin aracın motorlarına giren havanın ısısını bin santigrat dereceye kadar çıkardığını ve bunun da motorun bu havayı kullanması için çok sıcak olduğunu belirterek, bu ayki testler sırasında kritik “ön soğutma” sisteminin içeriye giren havayı kullanılabilir derecede soğutması konusuna odaklanacaklarını kaydettiler.

Hakkında -Yorum Yaz

XHTML: Kullanabileceğin etiketler <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>