Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın Turizm Haftası Mesajı
Yazar: editör | Tarih: 14 Nis, 2012 | Saat: 12:58 PM | Kategori: Gündem | Yorum: 0 Yorum
Turizm Haftası etkinliklerinin 15-22 Nisan 2012 tarihleri arasında gerçekleştirileceği açıklandı.
turizmhaftası Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın Turizm Haftası Mesajı

Ekonomik, sosyal, kültürel ve politik yaşamın paydaşı olan turizm bir barış projesi olarak dünyamıza ışık tutan bir sektördür. Ülkelerin ekonomik kalkınmasında önemli bir görev üstlenen turizm farklı kültürleri yakınlaştırması itibariyle bugün küresel olarak en fazla ihtiyaç duyduğumuz barış ve huzur ortamına hizmet etmektedir.

Uygarlıkların uğrak yeri ve bir kültür mozaiği olan ülkemiz sahip olduğu doğal güzellikleri ve tarihi değerleriyle dünyada farklı ve haklı bir yere sahiptir. Ülkemizin bu özelliklerini, tüm dünyaya gerektiği gibi tanıtarak Türkiye’yi dünya çapında bir marka haline getirmek üzere büyük bir duyarlılıkla çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Dünyadaki kriz ortamına rağmen turizmdeki büyüme hızını istikrarla sürdüren ülkemiz günümüzde dünyanın ilk 10 turizm ülkesi arasında yer almaktadır. Kültürel ve sanatsal yaşamını turizme kazandıran ülkemiz günümüzde ortalama yüzde 10 büyüyerek dünyanın 7. turizm ülkesi olmuştur. 2002 yılından günümüze 4-5 yıldızlı otel sayımız ortalama yüzde 132 artarken, ülkemiz mavi bayraklı plaj sıralamasında ise dünyanın 4. ülkesi konumuna yerleşmiştir.

Bakanlık olarak önümüzdeki yıllarda dünya turizminde lider ülkeler arasına girmek üzere yeni ve şeffaf yöntemler geliştiriyoruz. Turizm ile ilgili tüm bileşenleri sürece dâhil ediyor ve oluşturduğumuz tanıtım stratejisinde PR çalışmalarının önem veriyoruz.

Dünya turizminde söz sahibi ülkelerin kültürü ve altyapısıyla öne çıktığının bilinciyle tarihi ve doğal güzelliklerimize ve kültürel varlıklarımıza dönem ayrımı yapmaksızın sahip çıkıyor ve altyapımız ile kültürel değerlerimize büyük bir önem veriyoruz.

Bu düşüncelerle yurt genelinde her yıl coşkuyla kutladığımız ve bu yıl açılışını Şanlıurfa’da yapacağımız Turizm Haftası’nı kutluyor, ülkemizde turizme emek veren tüm paydaşlarımıza en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Hakkında -Yorum Yaz

XHTML: Kullanabileceğin etiketler <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>